Víte, jak funguje tiskárna?

Před naší moderní tiskárnou s neuvěřitelnou úrovní přesnosti se v oblasti tiskových materiálů používaly velmi drastické metody a stroje. Až do 80. let minulého století koncept osobního počítače v podstatě neexistoval. Bylo jen pár lidí, kteří měli „tištěné kopie“ nebo nechvalně proslulé tiskařské tiskárny. Během procesu tisku vydávaly děsivé zvuky. Tečka maticová tiskárna používala mřížku z malých kovových jehel, přitlačenou na inkoustovou stuhu, aby na stránce vytvořila písmena, čísla a symboly. Vytiskli každý znak jednotlivě, řádek po řádku, typickou rychlostí asi 80 znaků (jeden řádek textu) za sekundu, takže tisk stránky trvá asi minutu. Tyto jehličkové tiskárny lze stále vidět, protože se dnes používají pro tisk účtů a adresních štítků.

Samotné vytištění je složitý proces

Součástí laserových tiskáren je nejen laser, ale také rotační válec potažený fotocitlivým elektricky nabitým materiálem a řadu zrcadel. Když odesíláte dokument do laserové tiskárny, odráží se laserové světlo zrcadly na válci, což neutralizuje elektrické náboje v určitých oblastech.

Kdykoli něco vytisknete, notebook nebo počítač odešle do vaší tiskárny velký proud dat. Obvykle několik megabajtů nebo milion znaků. Na desce je elektronická základní deska, která přijímá tento signál z notebooku nebo počítače. Poté dekóduje všechna data odeslaná do jednoduchého strojového jazyka, který se používá k tomu, aby různé komponenty laserové tiskárny působily určitým způsobem. Laserové tonery jsou součástí každé laserové tiskárny a bez nich se žádného vytištění nedočkáte.

Díky rotaci válce i zrcadel, jakož i laserů se v přesně správných okamžicích zapínají a vypínají oblasti, které laser zasáhl, odpovídají skutečnému tisku. Když tedy částice toneru zasáhnou válec, drží se pouze na místech vystavených laserovému světlu, protože samotný toner má také elektrický náboj.

Poté je list papíru přitlačen na válec a toner je přenášen papírem pomocí tepla, které k němu přitahuje toner. Proto jsou stránky přímo z laserové tiskárny vždy teplé.

Díky přesnosti laseru jsou tyto typy tiskáren skvělé pro vytištění ostrého a čistého textu.

Kam pro kvalitní tonery?

Kvalitní a současně levné tonery není těžké do své tiskárny opatřit, když víte, kam se obrátit. Tonery Canon levně a mnoho jiných značek seženete na webu printamania.sk.