Proč zvolit betonový plot?

Tipy & rady

Pokud se řekne betonový plot, většina z nás si vybaví nevzhlednou šedivou zeď. Většinou ji známe z oplocení továren, skladů nebo také nápravných zařízení. S tím ovšem nemá moderní betonový plot nic společného a bez obav si jej můžete postavit i kolem svého rodinného domu. Současná nabídka betonových plotů je natolik rozmanitá, že si vybere každý. Hodí se nejen k oplocení pozemků u rodinných domů, ale i nemocničních areálů, zámeckých parků, úřadů nebo i zahrad u mateřských škol či dalších prostor, ve kterých se vyžaduje klid a soukromí.

Jak se betonový plot staví?

Jeho postavení je jednodušší, než by se zdálo. Nemusíte složitě upravovat terén ani budovat základy. Stačí pouze srovnat terén, vyhloubit otvory do země do hloubky cca 60 cm a můžete začít. Do otvorů se postaví betonové sloupky s drážkami, do kterých se pak zasunujíc jednotlivé panely. Na konec plotu se zabuduje koncový sloupek. Práci zvládnou v pohodě dvě osoby, jelikož panely mají délku 2 metry a výšku 50 cm. Podle toho můžete zvolit celkovou výšku plotu. Jednotlivé betonové sloupky je samozřejmě nutné zafixovat štěrkem nebo betonem. Pro jejich rozmístění je dobré použít dvoumetrovou lať, aby se zasunováním panelů nebyly problémy.

Pestrá škála betonových plotů

Volit můžete mezi různým vzorováním i barevnými odstíny betonových panelů. Velmi oblíbenou variantou jsou v poslední době verze štípaného kamene. Plocha pak připomíná skálu nebo břidlici, takže takovýto betonový plot budí dojem přírodního původu. Na výběr je i několik vzorů, jako například štípaný kámen rovný, štípaný kámen rádiusový nebo štípaný kámen s mřížkou na horním panelu.

Výhody betonového plotu

Vedle jedné z hlavních předností, kterou je rychlost výstavby, je to mnohem delší životnost ve srovnání s jakýmkoliv jiným oplocením. Každý majitel ale patrně nejvíce ocení, že betonový plot nevyžaduje žádnou údržbu. K betonovému plotu skvěle ladí celá řada rostlin, od tújí až po popínavé rostliny. K dalším přednostem betonových plotů patří pevnost, pružnost a odolnost. Pokud se některý panel poškodí, jednoduše se vysune a nahradí novým.