Pneumatiky a jejich výběr: Jak na něj?

S výběrem kvalitních pneumatik to nemusí být vždy snadné. Jak je vybírat a kde hledat kvalitní nabídku pneumatik? To vše se dozvíte v tomto článku.

Mrkněte do technického průkazu

Pokud vás čeká pořizování nových pneumatik, podívejte se do velkého technického průkazu. Právě zde najdete rozměry pneumatik, které jsou použitelné pro vás vůz. Tyto rozměry byste při výběru pneumatik měli dodržovat, i když se často stává, zvláště pokud máte automobil z druhé ruky, že budou obuté pneumatiky odlišné. Lze použít například pneumatiky s vyšším hmotnostním indexem, ale nikdy ne s nižším. To stejné platí i u rychlostního indexu. Pokud obujete vůz do pneumatik větších rozměrů, jsou podvozkové díly vystaveny větší zátěži naprosto zbytečně. Tak snižujete rychleji jejich životnost.

Poraďte se

Ideální je se poradit při výběru pneumatik v pneuservisu. Pomoci vám však mohou stránky pneuok.cz, které se specializují na prodej pneumatik a alu kol. Právě zde stačí zadat základní informace o hledaných pneumatikách a vyskočí na vás přesně ty, které potřebujete. Zadáváte zde typ pneu, na jaké jsou období, šířku, profil, ráfek, dezén či výrobce pneumatik. Dále už si stačí jen vybírat. Pneumatiky či alu kola si můžete vyzvednout v Hlučíně či Žilině.

Stáří pneumatiky

Co se týká stáří pneumatik, zjistíte ho z čtyřmístného číselného kódu DOT, který je vyobrazen v zaobleném rámečku na bočnici pneumatiky. Tímto způsobem zjistíte, jak je pneumatika stará. První dvojčíslí značí týden, druhé rok, kdy byla pneumatika vyrobena. Jsou-li pneumatiky dobře skladovány, tedy za stálých teplotních podmínek, vydrží ve skladu i dva roky. Celková doba života pneumatiky tak může být až osm let. Výrobci však doporučují pneumatiku měnit po čtyřech, maximálně 6 letech užívání.