Náhradní plnění můžete hravě zvládnout

Zdravotní znevýhodnění mnoha lidem nebrání v tom, aby pracovali a aktivně se tak podílí na práci v mnoha firmách. Je potřeba podporovat OZP, protože si zaslouží stejné příležitosti, jako mají všichni ostatní. Velku pomocí pro OZP je náhradní plnění. V souvislosti s ustanovením § 81 zákona o zaměstnanosti mají všichni zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci povinnost se podílet na povinném podílu, který podporuje OZP.

Jak na náhradní plnění?

Náhradní plnění můžete plnit hned třemi způsoby. Prvním z nich je zaměstnávání OZP. Osoby se zdravotním postižením by měly tvořit alespoň 4% z celkového podílu vašich zaměstnanců. Další možností je odebírání výrobků nebo služeb od takových zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají z více než 50% osoby se zdravotním postižením. Můžete také zadávat zakázky OSVČ se zdravotním postižením. Třetí možností je pak odvod finančního podílu do státního rozpočtu. Pokud aktuálně náhradní plnění řešíte, nejlepším pomocníkem pro vás bude portál SZZP.cz.

Jde o portál Svazu zaměstnavatelů zdravotně postižených, který sdružuje právnické i fyzické osoby vytvářející chráněná pracovní místa. Každá firma zde může najít vhodné poskytovatele pro odběr výrobků a služeb v režimu náhradního plnění. Nabízí se vám široká škála služeb i produktů z různých sektorů. Jako první je důležité znát, jaký je váš povinný podíl počtu OZP, které byste měli zaměstnávat nebo za jakou částku byste měli produkty nebo služby odebírat. Na webu se nachází kalkulačka, která vám to umožní snadno spočítat. Ze široké nabídky produktů a služeb si můžete vybrat takové, o jaké budete mít zájem. Svaz můžete následně kontaktovat a to nejen s vaší poptávkou, ale i tehdy, když budete potřebovat konzultaci. Mnoho lid je v této problematice zmatených a konzultace jim přijde vhod. Svaz můžete kontaktovat přímo na webu prostřednictvím formuláře nebo na jejím telefonní čísle. Pokud budete chtít nabídnout pracovní místa pro OZP, můžete tak rovněž učinit na tomto webu a dát tak ostatním příležitost, aby si mohli najít zaměstnání, které je bude naplňovat. Zjistěte více informací na https://www.szzp.cz/.