O svěřenské fondy je rekordní zájem. Jejich počet roste

Ostatní

Svěřenský fond je robustní nástroj, který pomůže ochránit váš majetek v případě nečekaných událostí. Není tedy divu, že jeho popularita v posledních letech roste.

Porodní bolesti jsou zapomenuty. Zákony dost dobře ošetřují možné zneužití svěřenských fondů a jasně definují jeho výhody. I proto se z nich v posledních letech stal tak robustní nástroj, který si rychle získal velkou oblibu.

Zájem roste

Svěřenský fond je v posledních letech velice populární. Jasně to dokazují i poslední data. Zatímco v roce 2014 na tuzemském trhu existovalo pouze několik desítek fondů, v letošním roce se jejich počet výrazně zvýšil. K letošnímu podzimu je totiž v evidenci zapsáno více než 2,5 tisíce svěřenských fondů. I díky změně zákona, který z těchto fondů udělal robustní nástroj, se rychle Čechům dostal pod kůži.

Podle statistik to navíc vypadá, že by trend růstu mohl dál pokračovat. Vždyť jen meze lety 2018 a 2019 se jejich počet více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 2018 jich úřady neevidovali ani tisíc, v roce 2019 jich existovalo už více než dva tisíce. I přes prvotní obavy některých institucí a odborníků se tak svěřenecký fond na českém trhu plnohodnotně etabloval.

Stárnoucí podnikatelé

Proč je o svěřenské fondy takový zájem? Důvodem je zřejmě fakt, že v Česku dozrála generace podnikatelů, kteří svůj byznys rozjeli už v devadesátých letech. Nyní už jsou v důchodovém věku a nemají svůj majetek komu předat. Svěřenský fond jim tak slouží jako skvělá pojistka, která může zajistit hladký chod a předání dědicovi i v případě smrti nebo vážného onemocnění vlastníka majetku.

Svěřenecký fond navíc pomáhá chránit jejich majetek před riziky a výkyvy trhu. Do fondu tak často vkládají nejen nemovitosti, ale také finanční prostředky. Zakladatelem svěřenského fondu ale nemusí být jen fyzická osoba. Svůj kapitál tak mohou ochránit i firmy přímo pod svým jménem.